6 wskazówek jak zrobić ekologiczne świece sojowe?

6 wskazówek jak zrobić ekologiczne świece sojowe?

Blend naturalnych olejków eterycznych CARESS - naturalny olejek - autorska kompozycja aromaterapeutyczna - 10 ml

Na skróty

Coraz więcej osób zajmuje się samodzielnym wytwarzaniem naturalnych, sojowych świec zapachowych, to dlatego, że stały się one ostatnio tak bardzo popularne. Własnoręczne wykonywanie świec sojowych rozwija kreatywność i jest przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Tworzenie świec sojowych osobiście, pozwala na podjęcie szeregu decyzji o tym jak wygląda świeczka, w jakiej formie zostanie ona zalana, jaki zapach będzie miała. Jest spośród czego wybierać, w sklepach internetowych sprzedawanych jest wiele rodzajów wosków, parafin, barwników, syntetycznych olejków zapachowych oraz naturalnych olejków eterycznych. Jednak należy pamiętać, że warto podczas wyboru kierować się pewnymi zasadami.

Świece sojowe - wybierz wosk dobrej jakości.

Wybierz taki wosk, który jest w 100% naturalny, wolno spala się w niskiej temperaturze, ma delikatny zapach. Na rynku jest dostępnych wiele naturalnych wosków: sojowy, pszczeli, kokosowy, do produkcji świec zapachowych stosowane są również mieszanki wosków naturalnych.

Woski naturalne mają wiele zalet m.in. maja delikatny zapach , spalają się czyściej w niższych temperaturach, pod tym względem są znacznie lepsze niż parafina. Ale mają też jedną wadę – cena. Woski naturalne są droższe od popularnie stosowanej parafiny. Pytanie więc czy warto? Jeżeli zależy nam na tym żeby nie wdychać szkodliwych pochodnych ropy naftowej, a przy okazji cieszyć się dłuższym czasem palenia takiej świecy, to tak, warto. Świece wykonane z naturalnych produktów są również przyjazne dla środowiska, są w pełni biodegradowalne, a podczas ich palenia powietrze nie jest zanieczyszczane niebezpiecznymi związkami chemicznymi. Co więcej mniej się kopcą, wytwarzają mniej sadzy i dłużej utrzymują naturalne, delikatne zapachy, które powoli się uwalniając będą cieszyć nas dłużej.

Naturalne knoty

Zwykle stosuje się podział na trzy rodzaje knotów: surowe, powlekane i drewniane, poniżej omówimy ich charakterystykę i zalety.

Knoty surowe – powstają z plecionych nitek bawełnianych. Stosowane były już dawno temu w lampach naftowych. To, że są plecione nie znaczy, że będą się one strzępić, zabezpiecza przed tym specjalny splot. Knoty bawełniane są ekologiczne, pozbawione sztucznych dodatków, są giętkie, nie złamią się dzięki temu wosk się nie marnuje i wypala do końca.

Knoty powlekane – surowe knoty namaczane w płynnej parafinie lub stearynie. Są bardzo popularne i często stosowane, ale szkodliwe dla zdrowia ze względu na parafinę, która podczas palenia wytwarza szkodliwe substancje.

Knoty drewniane – stworzone z elementów drewnianych. Ich zaletą jest to, że pala się małym płomieniem dlatego świece, w których są użyte palą się dłużej. Jednak dopasowanie wielkości knota drewnianego jest bardzo ważne ze względu na równomierne topienie się wosku. Podczas palenia Knot delikatnie skwierczy co dla jednych będzie zaletą, dla innych wadą, ważne jest jednak aby uwzględnić to w procesie wyboru.

Nie używaj barwników

Barwniki dodawane do świec są syntetyczne, dodając je dodajesz do świecy zapachowej po prostu niepotrzebną chemię, obniżając jednocześnie jej jakość.

Naturalne olejki eteryczne

Mimo tego, że naturalne olejki eteryczne są droższe od ich syntetycznych zamienników, warto ich używać ponieważ nie zawierają wzmacniaczy zapachu. Naturalne olejki eteryczne są delikatniejsze, aby osiągnąć mocny zapach świecy należy użyć ich więcej, ale dzięki temu łatwiej jest regulować intensywność aromatu. Jednak mieszając olejki eteryczne o różnym zapachu otrzymujemy znacznie bardziej naturalne i złożone zapachy, które możemy znać z życia codziennego. Jest to niewątpliwa zaleta, ponieważ w żaden sposób nie uzyskamy takich efektów stosując syntetyczne aromaty, czy sztuczne olejki zapachowe. Dodatkowo warto zaznaczyć, że świece zawierające naturalne olejki eteryczne mają właściwości aromaterapeutyczne.

Olejki o wysokiej temperaturze zapłonu

Przy wytwarzaniu świeczek sojowych z naturalnymi olejkami eterycznymi wybieraj zawsze takie olejki, które maja wysoka temperaturę zapłonu. A dlaczego? Zapobiegnie to utracie aromatu przy mieszaniu z woskiem sojowym. Kolejna ważną rzeczą jest sprawdzenie temperatury wosku przed dodaniem olejku eterycznego, jeśli będzie ona niższa niż temperatura zapłonu danego olejku, można go bezpiecznie dodać bez ryzyka znaczącej utraty aromatu.

Sprawdź jak używać wosk sojowy, który posiadasz

Każdy wosk sojowy jest odrobinę inny, dlatego zawsze przed zaczęciem z nim pracy należy sprawdzić instrukcję, którą producent dołączył do wosku, który używasz. Podane są w niej takie wartości jak temperatura topnienia, temperatura zapłonu czy maksymalna ilość olejku eterycznego jaka można dodać by zachować odpowiednia konsystencję wosku.

Być może, aby stworzyć idealną sojową świecę zapachową będzie potrzeba kilku prób, zwłaszcza pracując na 100% naturalnych składnikach. Warto jednak włożyć trochę pracy, albo raczej dobrej zabawy, bo efekt jest znacznie bardziej satysfakcjonujący niż w świecach ze sztucznymi, syntetycznymi olejkami.

Naturalne olejki eteryczne tworzą delikatne zapachy, dużo bardziej przypominające te, które występują w naturze. Nie są zbyt intensywne i drażniące w przeciwieństwie do ich syntetycznych zamienników.

Czy olejki naturalne nie zapalą się w połączeniu z ogniem świecy sojowej?

Naturalne olejki eteryczne same w sobie są substancjami łatwopalnymi, łatwo zapalają się przy kontakcie z ogniem. Posiadają temperaturę zapłonu rzędu 30-120⁰C.

Syntetyczne olejki maja temperaturę zapłonu mieszczącą się w zakresie 50-65⁰C, co oznacza, że również ulegają zapłonowi przy bezpośrednim kontakcie z ogniem. Zapalając zapałkę otrzymujemy temperaturę przekraczająca 200⁰C, natomiast temperatura jaka towarzyszy płonącej świecy to nawet 1200⁰C. Co to oznacza? Że bez względu na rodzaj olejku dodawanego do wosku należy zachować zasady bezpieczeństwa, aby nie uległy one zapłonowi.

Olejki eteryczne - jak ich używać w świecach sojowych?

Naturalne olejki eteryczne mają różną temperaturę zapłonu i moc oraz wydzielają różne aromaty w naturalnych woskach. Istnieje wiele rodzajów naturalnych wosków, każdy z nich ma inne wymagania, inne temperatury topnienia i inną adsorpcję oleju. Zastosowanie naturalnych olejków eterycznych w świecach wymaga więc testów. Olejki o niskiej temperaturze zapłonu nie powinny być stosowane samodzielnie, gdyż zapach “zniknie”. Ile więc olejku eterycznego potrzeba na jedną świecę? Zacznij od 6% oleju do masy wosku przed roztopieniem. Nie należy przekraczać maksymalnej ilości oleju zalecanej przez producenta wosku. Zawsze pozwól świecom odpocząć przez 10-14 dni przed przetestowaniem zapachu. Nie łącz też więcej niż 5 olejków w jednej kompozycji, bo uzyskany efekt może okazać się niemożliwy do przewidzenia.

Jak zrobić świece zapachową - podsumowanie

Zastosowanie olejków eterycznych w świecach sojowych pozwala uzyskać w 100% naturalny produkt, o intensywności zapachu dopasowanych do Twoich potrzeb.

Mogą być zastosowane w aromaterapii, ponieważ nie uwalniają podczas spalania szkodliwych substancji chemicznych. Naturalne świece sojowe są przyjazne dla środowiska, są w 100% biodegradowalne. Nie zawierają pochodnych ropy naftowej, mniej się dymią.

Warto na koniec wspomnieć, że optymalny czas palenia świec sojowych to maksymalnie 4 godziny jednorazowo. Dzięki temu nie wytracamy zbyt szybko aromatów świecy. Należy ja również chronić przed promieniami słonecznymi i wysoką temperaturą podczas przechowywania, dzięki przestrzeganiu tych zasad zapachowa świeca sojowa dłużej będzie jak nowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!